Klockor & Ur Golv & Väggur
1174751
GOLVUR, Holland, 17 / 1800-tal.
Golvur, holland, 17 / 1800-tal.

Golvur med betsat fodral. Beslag av mässing. Urtavlan märkt: "Koenraat Heck Amsterdam". Bredd ca 57, djup ca 28, höjd ca 236 cm. Tre lod och pendel finns. Nyckel finns.

Kompletterat. Slitage, skador och lagningar. Fodral från 1800-talet, urverk från 1700-talet. Ej funktionstestat.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
3 000 SEK