BORDSGARNITYR, tre delar, bordspendyl och ett par ljusstakar, Frankrike, 1800-talets slut.

Marmor och patinerad metall. Bordspendylens höjd 42 cm. Ljusstakarnas höjd 28 cm. Pendel medföljer.

Bordsuret ej funktionstestad. Skador. Anlöpningar. Åldersrelaterat slitage. Ljusstakarna ej ihophörande med bordsuret. Senare skruvar. Nyckel saknas.

Utropspris
250 EUR