Marmor och patinerad metall. Bordspendylens höjd 42 cm. Ljusstakarnas höjd 28 cm. Pendel medföljer.
Bordsuret ej funktionstestad. Skador. Anlöpningar. Åldersrelaterat slitage. Ljusstakarna ej ihophörande med bordsuret. Senare skruvar. Nyckel saknas.