Fanerad med valnöt. En nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinrede. En låda över klaff, samt tre lådor under. Skuren och svarvad dekor. En låsbar sidopilaster. Beslag av mässing. Bredd 88, djup 52, höjd 148 cm.
Senare beslag. Torrsprickor. Slitage.