Fanerad med valnöt, rektangulär, skiva av sten, tre lådor, svärtade detaljer, bronserade beslag, längd 100, bredd 53, höjd 82 cm
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Senare bronsering. Bytta beslag. Troligen ej ursprunglig skiva Nyckel saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10