Marianna Uutinen

(Finland, Född 1961)
Marianna Uutinen
(Finland, Född 1961)

Marianna Uutinen, duk, Signerad Marianna Uutinen och daterad 1993 a tergo.

"Pink Transparent"/"With or without you". 92 x 73 cm.

Ytsmuts.

Marianna Uutinen, finländsk bildkonstnär född 1961 i Pieksämäki. Studerade vid Konstakademien i Helsingfors och vid Institut des hautes études en arts plastiques i Paris. Hon skapar experimentella verk i akrylreliefteknik, ibland i starka neonfärger och metalliska inslag, ibland i monokromt vitt eller svart.

Efter en debut på De ungas utställning 1985 blev hon känd för experimentella målningar, som ofta präglas av en stark känsla av kroppslighet. Skiktade akrylmålningar leker med kitsch, lockelse och charm. Med sina färger och plasticitet lockar de betraktaren att delta i ett perceptuellt spel. Hennes målningar skildrar det här ögonblicket och tiden, att vara här och nu, i dagens värld. Hennes konst innehåller associativa syftningar både till nutidskonstens klassiker och måleriets arbetsprocess.

Förutom betydande privata utställningar i Finland har hon deltagit i många internationella utställningar i Europa och USA. Hon deltog i Venedigbiennalen 1997 och tilldelades Finland-priset för sin framstående konstnärliga karriär 2006. Hon var professor i måleri vid Finlands konstakademi 2004–2008.

Marianna Uutinens verk finns representerade i bland annat samlingarna från Helsingfors konstmuseum, Kiasma och EMMA, Moderna Museet i Stockholm, Museum of Contemporary Art i Oslo och Seoul Museum of Art in Soul. I Finland har Galerie Forsblom har representerat Marianna Uutinen sedan 2011.

Konstnär

Utropspris
18 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27