POTTSKÅP, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Pottskåp fanerat med bl.a mahogny och björk. En dörr, en låda. Beslag av mässing. Skiva av kalksten. Bredd 52, djup 37,5, höjd 73 cm. Nyckel finns.

Slitage och smärre skador. Skivan med smärre nagg. Lås ej i funktion.

Utropspris
3 000 SEK