SOFFOR, ett par, Frighetto, Italien 1980-tal.

Varje soffa bestående av 2 vinklade moduler. Stoppade, lösa sitt plymåer klädda i blågrönt tyg samt lösa ryggdynor i mönstrat tyg. Lösa armstöd i trä och svartlackerad metall. Total längd per soffa 330, djup 90 cm, sitthöjd c:a 41 cm.

Bruksslitage, smärre fläckar. Skrapmärken.

Utropspris
4 000 SEK