AXEL EINAR HJORTH, stolar, 8 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu, en stol märkt med blyerts 36270, höjd 79,5-80 cm, sitthöjd 43,5-44 cm.
Slitage, en stol med sprucken, brusten sits.
Stol med ritningsnummer 36270, modell Utö, enligt NK-arkivet daterad 1932-01-07.