VASER/POKALER, 3 st, glas. Orrefors samt Kosta, 1900-talets första hälft.

Bestående av:
Simon Gate, Orrefors. Modell nr 153. Graverad dekor av tre nakna kvinnor med slöjor samt strödda blommor, höjd 25,5 cm.

Vicke Lindstrand, Kosta, oval form på timglasformad fot. Klarglas med graverad dekor av fjädrar. Signerad Kosta Boda 52451 V. Lindstrand. Även etikettmärkt, höjd 19 cm.

1 vas, med graverad dekor av blommor, signerad undertill med: Of.H. 426-26. LB (troligen Lisa Bergqvist för Orrefors). Höjd 22 cm (fotringsnagg).

Slitage. En med fotringsnagg.

Utropspris
4 000 SEK