Fanerad med valnöt med flera träslag. Fällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och skåp. Två större lådor samt två mindre. Beslag av mässing. Bredd 105, djup 58, höjd 99 cm. Nyckel finns.
Märken. Repor. Smärre fanerskador. Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Fläckar. Kompletterad.