Betsat trä, delvis stoppad rygg och sits klädda i brunt läder. Svarvade ben. Längd 227, djup c:a 60, höjd 76 cm.
Slitage, ställvis hårt, lädret med fläckar och smärre skador/lagningar och sprickor.