UPPSATSSKÅL, silver, jugend, Tyskland, omkring 1900.
Rund skål med hänklar i form av ormar uppguren av Triton. Dekor av näckrosor, fiska och kaveldun. Höjd 42 cm. Vikt 1950 gram.
Slitage. Smärre fläckar. Smärre bucklor. Kraftiga bristningar på benet.