VÄGGPENDYL. Gustaviansk. Jacob Kock, verksam Stockholm 1763-1803.

Bronserad. Runt urhus uppburet av kolonner. Krönande sol samt frukt och blomstergirlanger. H 80. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.

Hårt slitage. Senare bronsering. Urtavlan krackelerad. Nyckel och pendel medföljer.

Utropspris
6 000 SEK