Förgylld och bronserad spegellampett med skuren dekor. För två ljus, ljusarm av mässing. 67 x 53 cm.
Omarbetad och kompletterad, senare ljusarmsfäste och ljusarm. Senare förgyllning och bronsering. Äldre glas troligen ej ursprungligt. Saknar krön. Smärre slitage.