SPEGELLAMPETT, Gustaviansk, 1700-talets slut.

Förgylld och bronserad spegellampett med skuren dekor. För två ljus, ljusarm av mässing. 67 x 53 cm.

Omarbetad och kompletterad, senare ljusarmsfäste och ljusarm. Senare förgyllning och bronsering. Äldre glas troligen ej ursprungligt. Saknar krön. Smärre slitage.

Utropspris
5 000 SEK