1700-tals modell. Vinglasen signerade och daterade 1982-4; 6 st bär etsad företagslogga på foten, diskret; JM. Höjd ca 19,5 och ca 16,5 cm
Minimalt slitage.
Modellen framställd efter glas ur Nationalmuseums samlingar. Togs fram till utställningen om Gustav III 1972.