VAS, omgjord till BORDSLAMPA, porslin. Kina, 1900-tal.

Dekor i wucai, med motiv av drakar och fenix bland moln. Med Wanlis märke. Höjd på vas 17,5 cm. Total höjd 33 cm.

Ej funktionstestad, borrad, ej examinerad inuti. Nagg vid det borrade hålet.

Utropspris
2 000 SEK