Glas Övrigt
1177360
KUPA TILL FOTOGENLAMPA, glas, 1900-talets första hälft.
Kupa till fotogenlampa, glas, 1900-talets första hälft.

I form av jordglob. Ursprungligen tillhörande lampa från Gusums Bruk. Diameter 18 cm. Mynningens diameter 6 cm.

Ytslitage.

Christian Olsén
Christian Olsén
Chef inlämning Västberga
+46 (0)703 09 56 57

Utropspris
4 000 SEK