SABEL, m/1851, spansk, för infanteriet, daterad 1870.

Klinga märkt "FAD TOLEDO ANOD 1870". Fäste av mässing. Längd 93 cm.

Slitage, balja med bucklor

Utropspris
2 500 SEK