Betsad bok. Jalusi med bakomliggande barinredning och en låda. Utdragbar avlastningsskiva. Stämplat SMI 110. Bredd 104. Djup 40. Höjd 145 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Kompletterad med senare invändig belysning.
Sveriges Möbelindustriförbund, Åby Möbelfabrik