Klockor & Ur Golv & Väggur
1178158
VÄGGPENDYL signerad Anders Rundelius Stockholm (verksam 1786-1809) gustaviansk.
VÄggpendyl signerad anders rundelius stockholm (verksam 1786-1809) gustaviansk.

Förgyllt fodral,genombrutet krön med blommor, rund vitmålad urtavla med arabiska siffror, uppburet av peristyl med bakomliggande spegel, nedtill pinjekotte, höjd ca 91 cm Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Skador. Slitage. Lösa delar

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Utropspris
5 000 SEK