Förgyllt fodral,genombrutet krön med blommor, rund vitmålad urtavla med arabiska siffror, uppburet av peristyl med bakomliggande spegel, nedtill pinjekotte, höjd ca 91 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Skador. Slitage. Lösa delar