Bokskåp av körsbär i två delar på lös förkromad fotställning. Överdel med två glasade dörrar. Underdel med tre lådor. Metallbeslag. Två skenor medföljer för vägghängning av överdelen. Bredd 80, djup 38, höjd 145 cm. Skenornas längd ca 73 cm vardera.
Smärre slitage. Repor. Märken.