Militaria Vapen
1178616
SABLAR, 2 st, m/1893 och m/1915.
Sablar, 2 st, m/1893 och m/1915.

Sabel mm/1893 för kavalleriofficer. Genombrutet fäste av mässing, svart stålbalja. Längd 109 cm. Sabel m/1915 för sjöofficer. Klinga med etsad dekor, mässingsfäste. Balja med tre graverade mässingsbeslag. Längd 89 cm.

Slitage. Läderbalja med skador.

Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37

Utropspris
4 000 SEK