Carmoséring diamanter totalt 0.20 ct enligt gravyr. Ringstorlek 18.
Ring med safir och briljantslipade diamanter. SVS, Svante Schmidt. Göteborg 1999. GR stämplad. Diamanter totalt ca 0,12 ct. Ringstorlek 17,5. Totalvikt 9,5 gram.
Slitage. En safir möjligen syntetisk