Design Konstglas
1178961
Kaj Franck
(1911-1989)
Kaj franck, glasburkar, 6 st, "purtilo", arabia. formgivna 1970-tal.

KAJ FRANCK, glasburkar, 6 st, "Purtilo", Arabia. Formgivna 1970-tal.

Gröna, blå, ofärgad, grått och brunt glas. En burk med etikettmärkning. Trälock/underlag. Höjd 14-31 cm inkl. Trälock/underlag.

Några lock/underlägg med torrsprickor. Smärre slitage.

Maria Granström
Maria Granström
Private Sales. Av Sveriges Handelskamrar förordnad besiktningsman.
+46 (0)739 40 08 09

Utropspris
250 EUR