Flintlåspistol med graverad pipa. Lås med rulle på eldstålsfjädern och förgylld fängpanna. Stock av valnöt med mässingsbeslag. Kolvkappa i form av örnhuvud. Längd 31 cm
Smärre slitage. Kompletterad hornnäsa.