FLINTLÅSPISTOL, omkring 1800

FLINTLÅSPISTOL, omkring 1800

Flintlåspistol med graverad pipa. Lås med rulle på eldstålsfjädern och förgylld fängpanna. Stock av valnöt med mässingsbeslag. Kolvkappa i form av örnhuvud. Längd 31 cm

Smärre slitage. Kompletterad hornnäsa.

Utropspris
5 000 SEK