Fanerad med valnöt och plommon. Beslag av mässing. Tre lådor. Längd 109, bredd 61, höjd 79 cm. Nyckel finns.
Fanerskador, ställvis fanerbortfall. Fanerlagningar. Ställvis maskstungen. Torksprickor. Senare lås. Beslagskompletteringar.