VITRINSKÅP, sent 1800-tal.

VITRINSKÅP, sent 1800-tal.

Målat, tudelat. Överdel med ett par glasade och spröjsade dörrar med bakomliggade hyllplan. Underdel med ett dörrpar med bakomliggande hyllplan samt en låda över dörrpar. Dekor av sidopilastrar. Bredd 93 cm. Djup 47 cm. Höjd ca 230 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Färgbortfall. Delvis senare listverk. Torksprickor.

Utropspris
4 000 SEK