Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Konst Modern svensk konst
1180246
Bengt Lindström
(1925-2008)
Bengt lindstrÖm, olja på duk, signerad lindström.

BENGT LINDSTRÖM, olja på duk, Signerad Lindström.

"Krokodil i Lappland". Duk 97 x 132 cm. Intyg från Comité Lindström medföljer.

Krackelyr.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - Y1
Övrigt

Bengt Lindströms karaktäristiskt expressionistiskt färgstarka måleri lämnar sällan någon oberörd. Färgen är pastost pålagd, nästan skulpterad med penseln och bilderna befolkas oftast av figurer hämtade ur den nordiska mytologin eller från barndomens norrländska folksägner.

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst
+46 (0) 739 400 827

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
64 000
6 054
6 713
Utropspris
80 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
8
19 jan 15:08
64 000 SEK
19 jan 13:03
62 000 SEK
18 jan 19:09
59 000 SEK
18 jan 12:12
57 000 SEK
15 jan 14:08
55 000 SEK