MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, DRAPERI, "Skära Tulpaner", rölakan, ca 258 x 156 cm, signerat MMF.
Mönstret komponerat 1925. Tillverkat före 1942.
Slitage, smutsigt, stora fläckar, skador, lagningar, hål. Skadade sidor. Röklukt från cigaretter.