Tenn. Fyrsidig gallersockel med klockformad fot och räfflat skaft. Båda med otydlig sverigestämpel på gallerkant. Höjd 25 cm.
Skador, lagningar, bristningar, bucklor, slitage. Omaka ljushattar.