KÄRL / FIGUR, keramik, troligen Tyskland. Omkring år 1900.

Glaserat kärl med lock, i form av kentaur. Längd 28, bredd 14, höjd 39,5 cm.

Lagningar. Skador.

Utropspris
4 000 SEK