PETER BRUCKMANN & SÖHNE, skål med blå glasinsats, silver 800, Düsseldorf, Tyskland, 1919.
Rund med hamrad yta och kartuscher med genombruten dekor. Modellnummer 12278. Även stämplad Josef Krischer Nachfogel. Diameter 24 cm, höjd 11 cm. Vikt 632 g.
Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.