Ismo Hölttö

(Finland, Född 1940)
Ismo Hölttö
(Finland, Född 1940)

ISMO HÖLTTÖ, fotografi, pigmentavdrag ed. 1/10 + 2 a.p., signerad och stämplad a tergo.

"Pisamanaamainen tyttö", Primulankulma, Mannerheimvägen, Helsingfors 1966. Avdragets storlek 62,6 x 50,3 cm.

Smärre slitage. Oinramad.

Finlands fotografiska museum, Helsingfors, 2008. Vasa Konsthall, Vasa 2011.

Konstnär

Ismo Hölttö hör till en av Finlands genom tiderna främsta fotografer. Hans konstnärligt sett ”gyllene period” anses vara tiden mellan 1961 och 1970 då han som ung guldsmed, under sin fritid, fotograferade en samling porträtt av det finska folket på landsbygden och i städerna. Hans arbeten rönte stor uppskattning redan då, och i dag jämförs Hölttös produktion med verk av de internationellt mest kända namnen inom fotokonsten. År 1970 beviljades Ismo Hölttö Statens konstnärsstipendium med vilket han kunde öppna en egen fotostudio. Därefter arbetade han som professionell fotograf ända fram till år 2000, då han gick i deltidspension. Numer koncentrerar Hölttö sin kreativa kraft på en tidigare omtyckt konstform: croquis-teckning, som han inledde studier i redan år 1964. I sina kraftfulla, skickligt utförda teckningar av det finska folket har Ismo Hölttö förblivit sitt tema trogen.

Utropspris
600 EUR