Driven dekor med olika motiv, stämpelsignerade SS (Salme Sarlamo). Den ena på fyra fötter, den andra med upphängningsring. Båda stämplade "Käsityö" (Handgjord).
Motiv med brunn 21x21 cm. Motiv med skogshuggare 20x23 cm, hamrat silver.
Sammanlagd vikt ca 540 g.
Smärre slitage. Den ena med gravering på baksidan.
Salme Sarlamo, född Erälampi, var syster till Unto Erälampi.