Två kaffekannor, brödkorg, sockerskål och gräddkanna. Graverade dekor, fyra fötter med bladanfanger. Brödkorgen, sockerskålen och gräddkannan invändigt förgyllda. Den ena kaffekannan med isolering i hänkeln och monogramgravyr i kartuschen. Kaffekannornas höjd 24 cm, brödkorgens diameter 24,5 cm.
Finlands Guldsmeds ab och Kultakeskus.
Sammanlagd vikt 2653 g.
Smärre slitage. Brödkorgens kant med ytskada. Helhetsintrycket är gott.