KAFFESERVIS, 5 delar, silver, Åbo och Tavastehus 1928-1950.

Två kaffekannor, brödkorg, sockerskål och gräddkanna. Graverade dekor, fyra fötter med bladanfanger. Brödkorgen, sockerskålen och gräddkannan invändigt förgyllda. Den ena kaffekannan med isolering i hänkeln och monogramgravyr i kartuschen. Kaffekannornas höjd 24 cm, brödkorgens diameter 24,5 cm.
Finlands Guldsmeds ab och Kultakeskus.
Sammanlagd vikt 2653 g.

Smärre slitage. Brödkorgens kant med ytskada. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492