Målat fodral med skuren dekor av blomster. Urtavla av målad metall. Senare urverk märkt Wurtemberg W222 284. Bredd 59. Djup 20. Höjd 195+22 cm.
Senare målning. Slitage. Skador. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Pendel saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10