Målat fodral med skuren dekor av blomster. Urtavla av målad metall. Senare urverk märkt Wurtemberg W222 284. Bredd 59. Djup 20. Höjd 195+22 cm.
Senare målning. Slitage. Skador. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Pendel saknas.