Såsskål med hänkel i bakelit, diameter ca 8,5 cm, Grann & Laglye för Jens Sigsgaard, 1937.
Såsskål med hänkel i svartlackerat trä, diameter 9 cm, stämplad Christian F. Heise, 1934.
Skål, hamrad yta, reliefdekor, diameter 18,5 cm, höjd 8 cm, Grann & Laglye för Christian F. Heise, 1922.
Total weight 517,9 g.
Den stora skålen med bristningar i två knäckar. Sedvanligt slitage i hänklarna.