Betsad furu. Överdel med brutet krön och dörrpar med bakomliggande hyllplan, skedhylla och två lådor. Nedtill med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 123. Djup 53. Höjd ca 180 cm. Nyckel finns.
Lösa dekordelar medföljer. Slitage. Senare beslag. Lagningar. Lådor saknar lås. Senare lås i överdel.