Afewerk Teklé

(Etiopien, 1932-2012)
Afewerk Teklé
(Etiopien, 1932-2012)

AFEWERK TEKLÉ, olja på pannå.

Signerad och daterad 1960. Ca 76x50 cm.

Ingen anmärkning.

Proveniens

Arkitekten och professorn Torvald Åkesson, Snårestad. Målningen inköptes i Etiopien på 1960-talet där han vistades på uppdrag av FN.

Utropspris
15 000 SEK