Philip Arctander, tillskriven, fåtölj, "Clam Chair" / "Muslinge", 1940/50-tal.
Stoppad, blå klädsel med vita knappar, armlän och ben av björk. Höjd ca 68, sitthöjd ca 35 cm.
Slitage, fläckar, ben instablila. Sannolikt ursprungligen en gungstol. Spricka i stomme.