Allmoge
1184335

SKÅP, allmoge, daterat 1775.

SKÅP, allmoge, daterat 1775.

Målat golvskåp med två dörrar och bakomliggande hyllor. Dekor av listverk. Märkt "LJS CMD Ao 1775". Bredd 110, djup 44, höjd 185 cm.

Bruksslitage och skador. Smärre kompletteringar. Ett lås, fotställning och krön saknas. Något maskstunget. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK