Stomme av förgylld metall behängd med prismor. Höjd ca 120, diam ca 60 cm.
I behov av ombindning. Lösa prismor och glasklot medföljer. Prismor saknas. Nagg. Lagningar.
Folke Bernadotte (1895-1948).