Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Belysning Taklampor
1184744
TAKLAMPOR, ett par, troligen 1940-tal.
Taklampor, ett par, troligen 1940-tal.

Taklampor av frostat glas med takanslutningar av mässing. En ljuspunkt vardera. Diameter ca 32, kupornas höjd 31 cm vardera.

Smärre slitage, repor, märken, smuts. Metalldelarna något anlupna. En kupa med obetydlig kantnagg på undersida. Ej funktionstestade.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
8 000 SEK