TAKLAMPOR, ett par, troligen 1940-tal.

Taklampor av frostat glas med takanslutningar av mässing. En ljuspunkt vardera. Diameter ca 32, kupornas höjd 31 cm vardera.

Smärre slitage, repor, märken, smuts. Metalldelarna något anlupna. En kupa med obetydlig kantnagg på undersida. Ej funktionstestade.

Utropspris
8 000 SEK