POTTSKÅP, Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Målat pottskåp med två dörrar och låda. Beslag av mässing. Bredd 51, djup 34, höjd 72 cm.

Renoverat och kompletterat med senare målning och beslag. Lagningar och förstärkningar. Maskstunget. Skador, maskstunget, torrsprickor, dörrar något slagna.

Utropspris
6 000 SEK