ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st "Fanett", Edsbyverken.
Fyra stolar med sits av skiktlimmat, formpressat trä fanerat med teak. Rygg och ben av björk och bok. Stämpelmärkta Edsbyverken Made in Sweden. Sitthöjd 42, höjd 78 cm.
Slitage. Märken. Fläckar.