MATTA, antik Täbris, ca 338,5 x 210,5-222,5 cm.

Ljus terrakottafärgad botten med polykrom medaljong och hörnornament med stiliserade blommönster. Brun huvudbård med blom- och bladranka.

Blekt, abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, smärre malskador. Sidorna med trampveck och skador, en kortsida med reva (ca 5 cm lång).

lagningar en reva

Utropspris
6 000 SEK